MX6STUDIOMX6STUDIO

موشن گرافیک

موشن گرافیک چیست ؟

در ابتدا لازم است که تعریفی از موشن گرافیک ارائه دهیم، همان طور که از اسم آن مشخص است از دو واژه موشن و گرافیک تشکیل شده است، موشن به معنای حرکت است و گرافیک هم تصاویری مانند وکتورهاست که به وسیله نرم افزارهای گرافیکی از جمله فتوشاپ یا ایلاستریتور درست می شوند، این آثار به طور معمول با صداگذاری به وسیله نرم افزارهای خاص ساخته می شوند، برای اولین بار جان ویتنی بود که این کلمه را وارد فرهنگ لغات مالتی مدیا کرد.

اگر بخواهیم تعریفی از موشن گرافیک ارائه دهیم می توانیم بگوییم دانش ترکیب تصاویر و حرکات با همراهی صدا است که در زمینه مختلفی از جمله ساخت تبلیغات، انیمیشن های دو بعدی و … به کاربرده می شود که در آن نه نیازی به دوربین است و نه بازیگر و نه نورپردازی و با استفاده از طراحی های مختلف و افکت می توان آثار موشن گرافی بسیار ارزشمندی را تولید کرد، شاید به همین دلیل است که امروزه موشن گرافی یکی از بخش‌های در طرفدار رشته گرافیک است.


موشن گرافیک در کجاها استفاده می شود؟

همان طور که گفتیم در موشن گرافیک که یک نوع فیلم سازی است از ترکیب گرافیک و فیلم سازی استفاده می شود، با این توصیف متوجه می شویم که موشن گرافی در جاهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد، در آغاز از موشن گرافی به منظور متحرک ساختن آرم و لوگوهای کمپانی ها، شرکت های سینمایی، شبکه تلویزیونی و … استفاده می شد. به تدریج استفاده از موشن گرافی در جاهای مختلفی گسترده تر شد و با وارد شدن صداگذاری به آن تحول عظیمی پیدا کرد و استفاده حرفه ای از آن آغاز شد. امروزه مهم ترین جاهایی که موشن گرافی استفاده می شود عبارتند از: تلویزیون، تبلیغات، فیلم ها، سینماها، وب سایت ها، شبکه های اجتماعی و… . در واقع می توانیم بگوییم که روز به روز عرصه های استفاده از موشن گرافی گسترده تر شده و موارد بیشتری را شامل می شود.


انواع موشن گرافیک


موشن گرافیک را می توانیم در انواع مختلف ذیل دسته بندی کنیم که هر کدام از آن ها کاربرد خاص خود را دارند:

  1. سیال (Fluid)
  2. ارگانیک (Organic)
  3. برداری (Vector)
  4. دستی (Hand – Drawn)
  5. کلاژ (Collag)
  6. فیلم (Film)

موشن گرافی را همچنین می توانیم در دسته بندهای دیگری از جمله دو بعدی و سه بعدی نیز قرار داد.


نرم افزار ساخت موشن گرافیک

نرم افزارهای بسیار متنوعی وجود دارد که در ساخت موشن گرافی از آن ها استفاده می شود، بیشتر نیازی که وجود دارد نوع نرم افزارهای انتخابی برای ساخت موشن گرافیک را تعیین می کند که از پروژه ای به پروژه دیگر می تواند متفاوت باشد از جمله مهم ترین نرم افزارهای ساخت موشن گرافی می توانیم به موارد ذیل اشاره داشته باشیم:

اپل موشن Apple Motion
ادوبی افتر افکت Adobe After Effects
ادوبی پریمیر پرو Adobe Premier Pro
سینما فور دی Cinema 4D
ادوبی اسپارک ویدیو Adobe Spark Video
لایت ویو تری دی LightWave 3D
فاینال کات پرو Finalcut Pro
مایا Maya
تردی استودیو مکس 3D Studio Max
اتو دسک کامباسشن Autodesk Combustion
اوید اکسپرس Avid Xpress
ادوبی انیمیت Adobe Animate

علاوه بر نرم افزارهایی که اشاره کردیم، نرم افزارهای دیگری نیز موجود هستند که از آن ها می توان به منظور تهیه موشن گرافی استفاده کرد، استفاده از سایر نرم افزارها بیشتر می تواند با عنایت به اهداف خاص باشد، همه نرم افزارهایی که از آن ها نام برده شد عموماً از نرم افزارهای پرکاربرد برای ساخت موشن گرافی هستند و لازم است کسی که می خواهد طراحی موشن گرافیک را انجام دهد به همه نرم افزارهای ذکر شده مسلط باشد و دو نرم افزار ادوبی افتر افکت و ادوبی فتوشاپ نیز از نرم افزارهایی هستند که آشنا بودن با آن ها در ساخت موشن گرافی می تواند بسیار مفید باشد.


کاربردهای موشن گرافیک

تیزرهایی که با استفاده از موشن گرافیک ساخته می شود از آنجا که از عنصرهای بصری گرافیک استفاده می کند، تأثیر سریع بر روی مخاطب می گذارد و مورد جلب توجه وی می شود، به مانند سایر آثار گرافیکی، موشن گرافیک مینیمال و نشانه محور است، این دو ویژگی که ذکر شد سبب می شود که موشن گرافی کاربرد فراوانی در انواع فیلم ها با هدف های گوناگون از جمله برندینگ و آموزشی داشته باشد.

هنگامی که در موشن گرافی از رنگ، حرکت، بافت و فرم خاصی استفاده می شود و با صدا و موسیقی ترکیب می گردد موجب می شود که در برندینگ سازی، برند مورد نظر و عناصر آن از جمله لوگو در ذهن مخاطب ثبت شود و در ناخودآگاه وی باقی بماند، در اکثر شبکه های تلویزیونی برای این که برند و لوگو در قسمت های مختلف برنامه هویت سازی شود و آن را ماندگار کند به طور معمول از موشن گرافیک بهره گرفته می شود که تأثیر فراوانی هم دارد.

سادگی موشن گرافی ها به همراه موجز بودن آن و بهره گیری از سمبل ها سبب شده است که استفاده از آن در هدف های آموزشی کاربرد بسیار مفیدی داشته باشد و برای مخاطبان در معرفی یک ایده و فرآیند می تواند بسیار تأثیرگذار باشد.


آموزش موشن گرافیک

با توجه به اهمیت موشن گرافی بسیاری از علاقه مندان هستند که می خواهند آن را یاد بگیرند برای یادگیری موشن گرافیک شما بیش از هر چیز نیازمند صبر و حوصله هستید چرا که آموزش موشن گرافی نیازمند، زمان بسیاری است، در آموزش موشن گرافیک ضرورت دارد که شما با بسیاری از ابزارها و تکنیک های مورد نیاز آشنا شوید و همین مسئله سبب طولانی شدن مدت آموزش شما خواهد شد. برای این که بتوانید یک گرافیک متحرک بسازید باید با توجه به نیاز از نرم افزارها و تکنیک های گوناگون استفاده کنید.

اطلاعات مورد نیاز جهت ساخت موشن گرافیک
برای ساخت موشن گرافیک به یکسری اطلاعات اولیه نیاز است که در واقع بدون وجود اطلاعات اولیه شما نمی توانید ساخت یک موشن گرافی را شروع کنید، این اطلاعات عبارتند از:

5 کد رنگی که در ساختن موشن گرافی به کاربرده می شود.
متن هایی که در موشن گرافی به کاربرده می شوند.
لوگو و تصاویری که برای ساخت موشن گرافیک مد نظر است.
نقشه و سناریویی که مشتری مد نظر دارد.
ابعاد مد نظر موشن گرافی
موسیقی که از سوی مشتری انتخاب می شود.
با توجه به نوع کار و نیاز، اطلاعات خواسته شده ممکن است متفاوت باشد و در حقیقت موارد فوق می تواند کم تر یا بیشتر نیز باشد.


تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک

برخی به اشتباه موشن گرافیک و انیمیشن را یکی می دانند در حالی که این دو با هم تفاوت هایی را دارند، از جمله این که انیمیشن بیشتر حالت داستانی دارد و مفهوم مورد نظر خود را به وسیله داستان انتقال می دهد، در حالی که موشن گرافیک از عناصر بصری جهت انتقال پیام خود بهره می برد. انیمیشن بر محوریت کاراکتر است در حالی که موشن گرافی بر محوریت تصویر می باشد، موشن گرافیک بیشتر حالت تبلیغاتی، کاربرد در تیتراژها، آموزشی و … دارد در حالی که انیمیشن حالت سینمایی داستانی دارد و به فیلم و سریال شباهت دارد. تکنیکی که در آثار انیمیشن به کار برده می شود تداومی است ولی در موشن گرافی از تکنیک غیر تداومی استفاده می شود.

منبع :
https://rasmyar.com

mortex roodbary
درباره mortex roodbary

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه