ابزار موشن در واقع همان ابزار و عناصر (بکگراند ، لوگو ، انیمیشن ، متن و …) سازنده یک محتوای ویدیویی ( موشن گرافیک ، استوری موشن ، پست موشن ، تیزرتبلیغاتی ، تدوین ویدیو و …) هستند که بصورت آماده متحرک سازی شده اند و در دو سبک درگ اند دراپ (Drag & Drop) و پروژه ای (Aep) عرضه می شوند.

ابزار موشن درگ اند دراپ

کار کردن با این سبک ابزار یا فایلها بسیار ساده ، سریع و لذت بخش است و سرعت العمل اجرایی هر پروژه ای را بسیار بالا میبرد.
درگ اند دراپ در واقع فایلهای ویدیی هستند که تنها کافیست آنها را در پروژه افتر افکت یا پریمیر یا هر نرم افزاری وارد کنید آن را درگ (Drag) کنید و در قسمی که نیاز دارید قرار دهید و تمام .
بهترین فایلهای درگ اند دراپ فایلهایی هستند که بصورت آلفا (Alpha Channel) یا ترنسپرنست (transparent) باشند یعنی بکگراند و پس زمینه نداشته باشند تا با بکگراند و دیزاینی که شما طراحی کرده اید سینک و یکی شود.
از آنجایی که هر فرمت ویدیویی خاصیت ترنسپرنسی ندارد عموما از فرمت موو (Mov) یا پی ان جی (Png Sequence) استفاده می شود.
فرمت موو (Mov) بهترین فرمت برای این کار  است که یک فایل ویدیویی است ، اما بزرگترین مشکل آن بالا بودن حجم آن است اما فرمت پی ان جی (Png Sequence) شامل چندین عکس بصورت فریم به فریم است ، نسبت به فرمت موو کم حجم تر بوده اما برای استفاده از آن باید در نرم افزاری مثل افتر افکت یک تنظیمات کوچک انجام داد که شاید برای افراد مبتدی این امر خیلی خوشایند نباشد.
حسن دیگر فایلهای درگ اند دراپ این است که چون فایل ویدیویی است هیچ تنظیماتی ندارد.
قطعا اگر محصولی تنظیمات و آپشنی داشته باشد بسیار بهتر است اما تجربه و تحلیل ها حاکی از آن است که اکثرا محصولاتی مورد استقبال قرار میگیرند که طراح را درگیر تنظیمات نکند و کاملا آماده باشد.

ابزار موشن پروژه ای

در این مورد انیمیشن ، دیزاین و … در قالب پروژه عرضه می شود و شما باید انیمیشن را از آن استخراج کنید یعنی باید رندر یا اکسپورت بگیرید.
عموما ابزار موشن هایی که بصورت پروژه ای عرضه می شوند شامل پکیج و تعداد فایلها زیاد هستند که اگر تبدیل به فایلهای درک اند دراپ (Drag & Drop) شوند حجم دانلودی بسیار بالایی خواهند داشت ، همچنین اگر انیمیشن یا ابزار موشنی نیاز به تنظیمات و تغییرات داشته باشد (مثلا رنگ لباس را از آبی به قرمز تغییر دهد ) این مورد را تنها با عرضه محصول بصورت پروژه ای می توان پوشش داد.
بصورت خلاصه باید گفت که ابزار موشن های درگ اند دراپ (Drag & Drop) برای مبتدی ها بسیار مناسب تر است ، اما ابزار موشن های پروژه برای افراد مسلط تر و حرفه ای تر بهتر است چون باید زحمت استخراج و رندر فایلها را خودتان بکشید ، همچنین برای سفارشی سازی و تنظیمات باید حوصله کنید که در هر دو حالت زمان از دست خواهید داد اما ارزشش را دارد چون بجای مثلا یک انیمیشن آیکن آبی رنگ،  میتوانید چندین انیمیشن با رنگ بندی و تغییرات دیگر داشته باشید که باعث تنوع در کارهای شما می شود.

استودیو ام ایکس سیکس با سابقه حرفه ای و چندین ساله ، بهترین و کاربردی ترین آرشیو ابزارها آماده موشن (Motion Tools) را برای شما عزیزان تولید نموده است تا با استفاده از آن ها متفاوت ترین آثار را بسازید.

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.