موزیک یکی از ارکان ساخت محتواهای ویدیویی است و باعث می شود بیننده از تماشای ویدیوی شما خسته نشود و با اشتیاق بیشتر آن را دنبال کند.  هیچ وقت تاثیر گذاری موزیک را نادیده نگیرید و موزیک های مناسب با حس و حال محتوای ویدیویی خود را انتخاب کنید مثلا برای محتواهای احساسی از موزیک های آرام با پیانو و ویالن استفاده کنید و یا برای محتواهای ورزشی و اکشن از موزیک تند و گیتار برقی استفاده کنید.
اما نکته ای که نباید فراموش کنید این است که هر اثری صاحب اثری دارد و ممکن است مجوز استفاده از آثار خود را به شما ندهد. شاید در ایران کپی رایت آزاد باشد و قوانینی برایش تنظیم نشده باشد اما در اکثر کشورها قوانین کپی رایت اجرا شده می باشد و انتظار می رود در سالها آتی این قوانین نیز در ایران اجرایی شود.
در حال حاضر اگر محتواهای شما در فضای داخلی ایرانی قرار است منتشر گردد به مشکلی برنخواهید خورد اما اگر بصورت حرفه ای و با برنامه در حال محتواسازی هستید شاید در آینده با مشکلاتی مواجه شوید ، چون امروزه اکثر محتواهای ویدیوی در شبکه های اجتماعی منتشر میگردد که تقریبا 95% آن خارجی هستند مثل اینستاگرام ، تلگرام ، یوتیوب و… که اکثرا بر رعایت حقوق کپی رایت پایبند هستند ، اگر تا امروز در این شبکه ها مشکلات محتوایی نداشته اید اما این پیش بینی می شود که با پیشرفت علم و دانش و تکامل هوش های مصنوعی و کنترل رباتیکی مشکلات کپی رایت دامن گیر خیلی از محتواسازان شود.

اگر به دنبال دیده شدن هستید و میخواهید متفاوت و برند کار کنید باید فکر همه چیز را از اول کرده باشید و استایل و سبک خود را داشته باشید در کنار محتوای ویدیویی باید محتوای صوتی مثل موزیک را هم در دستور کار خود قرار دهید.
از موزیک و افکتهای صوتی استفاده کنید که اختصاصی مال شما باشد و تنها در ویدیوهای شما به گوش برسد و باور کنید اگه این اتفاق را مخاطبین شما حس کنند روی برند شما حساب ویژه ای باز می کنند.
بر خلاف محتوای ویدیو ، ساخت یک موزیک راحت نیست و قالب و پروژه خاصی برایش موجود نیست که هر شخصی با هر تخصصی بتواند موزیک تولید کند ، لپ کلام اینکه نیاز به تخصص و دانش دارد.

راهکار چیست ؟!
اولین راهکار این است که هزینه کنید و از آهنگسازانی بخواهید برای شما اختصاصی موزیک و بیت بسازند و شما در کارهایتان از آن ها استفاده کنید .
شاید فکر کنید اگر از سایتهای خارجی بیت و آهنگ بخرید کمتر هزینه می شود اما اشتباه نکنید ، آهنگ های آماده موجود در سایت های خارجی عمومی بوده و خیلی ها از آنها استفاده می کنند و ممکن است مخاطب یا مشتری شما آن آهنگ را شنیده باشد اما وقتی هزینه می کنید و سفارشی برای خود آهنگ میسازید صاحب اثر شما هستید و حق انتشار با شماست و این اثر تنها در ویدیوهای شما شنیده می شود و اینگونه خاص خواهید بود.

روزی که ایده آب معدنی وارد بازار شد خیلی ها تعجب کردن که چرا باید برای آب خوردن این همه پول داد اما امروزه آب معدنی یعنی از پر فروش ترین مواد غذایی است .
در رابطه با ساخت موزیک اختصاصی هم این مثال صدق میکنه.

اما راهکار دوم استفاده از بیت های آماده است که بسیار کم هزینه تر است . شاید کمی تعجب کرده باشید که بیت آماده دیگر چیست که حق هم دارید چون در بررسی های اولیه خود ما هم مشابه این محصول را پیدا نکردیم و می شود گفت ایده این محصول از ماست.
بیت آماده در واقع همان ریتم خالی است که ملودی یا سازی بر روی آن قرار داده نشده و تنها درامز است.
هر بیت آماده شامل چندین فایل صوتی با  ضرب متفاوت است که با کنار هم چیدن آنها میتوانید بیت اختصاصی خود را بسازید. علت قرار ندادن ملودی بروی این بیت ها این است که با وجود هر گونه ملودی ، هر بیتی که ساخته شود تشابه را ایجاد میکند و کارها مشابه هم خواهند بود. به همین جهت ما تنها درامز و ریتم را هدف قرار داده ایم و زمانی بحث بیت سازی جذاب می شود که شما چندین پکیج بیت آماده را تهیه کرده باشید و ریتم ها آنها را با هم ترکیب کنید ،نتیجه این است که بی نهایت ریتم اختصاصی می توانید تولید کنید که فقط مال شماست.
فرمت این محصولات  ام پی تری (Mp4) یا ویو (Wav) است و حسن این محصول در این است که برای استفاده از آن  و ساخت بیت Beat خود ، نیاز به نرم افزار اختصاصی آهنگسازی ندارید ، می توانید این چیدمان و بیت سازی ها را در هر نرم افزاری مثل افتر افکت ، پریمیر ، ادیوس ، ادیوشن و … انجام دهید.

قطعا بیت های آماده که ملودی ندارند به جذابیت موزیک هایی که می شنویم نیستند ، اما در بسیاری از محتوا سازی ها کاربرد دارند مخصوصا محتواهایی که با کلام همراه است و  موزیک نباید حواس بیننده را پرت کند مثل ویدویهای بلاگری.

اگر توان مالی دارید و هزینه مهم نیست بهتر است از آهنگساز بخواهید برایتان آهنگ اختصاصی بسازید اگر نه بیت های آماده در قبال هزینه کمی که برای آن پرداخت می کنید بسیار کاربردی تر و ارزش خرید بالایی دارند.

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.